Recenzie článku Súčasné výzvy pri komerčnej výrobe biopalív z biomasy lignocelulózy

VenkateshBalan 1, 2

  • 1 DOE Great Lakes Bioenergy Research Center, Michigan State University, East Lansing, MI48824,USA
    2 Biomass Conversion Research Laboratory (BCRL), Department of Chemical Engineering and Materials Science, Michigan State University, MBI Building, 3900 Collins Road,       Lansing, MI48910,USA

Celý článok : Súčasné výzvy pri komerčnej výrobe biopalív (pdf)

Preklad záveru prehľadu

Tento prehľad vyzdvihol niekoľko prekážok, ktorým veľké podniky čelia pri komercializácii technológie výroby biopalív (predúprava, hydrolýza, mikrobializácia a separácia biopalív). Veľké podniky a ropné spoločnosti, ktoré majú kapitál na založenie novej biorafinérie, sa v súčasnosti snažia zosúladiť nový román technologických postupov, pri ktorých je stále potrebné prekonať niekoľko separačných a čistiacich problémov [285. O výbere predbežnej úpravy a lignocelulózovej biomasy by sa malo rozhodnúť na základe dostupnosti dostatočného množstva katalyzátora a suroviny v tejto oblasti.

Zosúladené technológie sa v súčasnosti rozširujú, aby sa ustanovili pilotné závody na preukázanie uskutočniteľnosti. Súčasne sa vykonáva logistika biomasy a technicko-ekonomické hodnotenia na posúdenie úrovne technologickej pripravenosti (TRL). Potom sa uskutoční hodnotenie vplyvu rôznych technológií na životné prostredie. Keď sa vhodné suroviny, predúprava a enzýmy skombinujú na výrobu lacných cukrov, výber biopalív a biochemických látok závisí od toho, ako sa rozhodnú miestne a federálne vlády. Okrem toho, s cieľom konkurovať nákladom na ropné palivá by sa náklady na spracovanie biopalív mali udržiavať na čo najnižšej úrovni s využitím energeticky účinných technológií a spotreby vody. Produkcia čo najväčšieho množstva vedľajších produktov pri výrobe biopalív, pomôže znížiť náklady na ich výrobu. Ak po prekonaní týchto prekážok prevládajú priaznivé podmienky na založenie komerčnej biorafinérie, ktorá by mohla ročne vyrobiť niekoľko miliónov galónov etanolu, je potrebné vysoké imanie približne 200 - 300 miliónov dolárov. Je dôležité, aby sa biorafinéria zriadila na vhodnom mieste, ktoré má dobré vodné zdroje, prístup k surovinám a energiu potrebnú na spracovanie suroviny.

Niekoľko veľkých spoločností (napr. Abengoa, Dupont a Poet) vkladá všetky svoje zdroje, aby čo najskôr realizovala lignocelulózovú biorafinériu a potom prekonala všetky prekážky, pre zníženie prevádzkových nákladov na spracovanie. Len čo sa tak stane, skupina technológií sa sub-licencuje na rôznych výrobcov biopalív. Iba v tejto fáze možno očakávať vstup veľkého množstva biopalív na trh, aby sa dosiahol mandát stanovený DOE a USDA. Na uľahčenie tohto procesu výroby biopalív vláda v súčasnosti poskytuje niekoľko miliónov dolárov na stimuláciu výroby biopalív vo veľkom rozsahu. V posledných piatich rokoch len niekoľko spoločností dokázalo demonštrovať svoju technológiu vo svojich pilotných škálach a teraz postupne postupujú pri zakladaní svojich obchodných závodov. Na základe dostupných informácií pre verejnosť to vyzerá tak, že lignocelulózový etanol sa prvýkrát dostane na americký trh, potom ho bude nasledovať niekoľko pokročilých biopalív (napr. Butanol, alkány atď.), pričom môže dôjsť k značnému oneskoreniu komerčnej dostupnosti lignocelulózových biopalív voči predtým naplánovanej časovej línie 2022 s USDA a DOE (Department of Energy).